”Statt upp du Olav Åsteson – som heve sovi so lengje!”

”Statt upp du Olav Åsteson – som heve sovi so lengje!” Så slutar Drömkvädet, en norsk medeltidsvisa om själens färd genom himlen under jultidens tolv dygn. Den berättar om Olav Åsteson som somnar på julafton och inte vaknar upp förrän på trettondagen. Då rider han till kyrkan för att dela med sig av de sensationella upplevelser han haft under sin resa genom den andliga världen. Målet för hans resa är uppvaknandet, att stå upp på trettondagen och bära sina drömmar från jultiden in i det nya året för att så, på bästa sätt, kunna ta tillvara på livet här och nu.

Vers 2 och 4 i Drömkvädet :

Han la seg ned um joleftan
og sterkan svevnen fekk,
vakna kje för um trettondagen
då folket åt kyrkjun gjekk.
Og det var Olav Åsteson
som heve sovi so lengje.

Han vakna kje för um trettandagen
da soli rann i lie,
då sala han ut fjotan folan,
han ville åt kyrkjun rie.
Og det var Olav Åsteson
som heve sovi so lengje.

%d bloggare gillar detta: