Cookie-policy

Om webbplatsen

Webbplatsen kristofferuskyrkan.se består av gemensamma sidor för Kristensamfundet i Sverige och av lokala sidor sidor för Kristensamfundets församling i Järna.

Det är inte tillåtet att obehörigt reproducera eller överföra enskilda delar av innehållet eller hela sidor –  detta är straffbart enligt lag. Det är endast tillåtet att göra kopior och nedladdningar för personlig, privat och icke-kommersiellt bruk om inte annat anges.

Cookie-filer

Vi använder oss av cookies/kakor för att upplevelsen av vår hemsida ska bli så bra som möjligt. Cookies är små textfiler som lagras i din webbläsare av sidor du besöker. Vissa av våra kakor är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera och går inte att välja bort. Andra kakor kan du genom inställningar på din dator själv välja om de ska använda eller inte. Oavsett dina inställningar är du anonym för oss. 

Genom att klicka på ”acceptera” godkänner du att vi använder kakor under ditt besök på vår sida. När du besöker vår inloggningssida kommer vi att sätta en tillfällig cookie för att undersöka om din webbläsare accepterar dem. Denna cookie innehåller inga personuppgifter och den försvinner när du stänger din webbläsare.

När du loggar in kommer vi dessutom att skapa flera cookie-filer för att spara information om din inloggning och dina val för utformning av skärmlayouten. Cookie-filer för inloggning gäller i två dagar och cookie-filer för layoutval gäller i ett år. Om du kryssar i ”Kom ihåg mig” kommer din cookie att finnas kvar i två veckor. Om du loggar ut från ditt konto kommer cookie-filerna för inloggning att tas bort.

Allmän information om kakor och lagen om elektronisk kommunikation finns på Post- och telestyrelsens webbplats.

För att värna om användarens säkerhet och personliga integritet har vår webbsida kontrollerats med webkoll/dataskydd.net  vilken finansierats av IIS stiftelsen.

Inbäddad innehåll från andra webbplatser

Artiklar på denna webbplats innehåller länkar till webbplatser från tredje part (exempelvis videoklipp, bilder, artiklar o.s.v.). Dessa webbplatser omfattas av respektive operatörs ansvar.

Dessa webbplatser kan samla in uppgifter om dig, använda cookie-filer, bädda in ytterligare spårning från tredje part och övervaka din interaktion med sagda inbäddade innehåll, inklusive spårning av din interaktion med detta inbäddade innehåll om du har ett konto och är inloggad på webbplatsen i fråga.